Dziesięć porad dla zgubienia wagi

Dziesięć porad dla zgubienia wagi

Z początkiem lata nadchodzi najlepszy moment, aby uruchomić na nowo nasze mechanizmy spalania tłuszczu. Każda pora roku wraz z jej plonami odgrywa istotną rolę przy zachowaniu naszego ciała w dobrym zdrowiu. Zimą gromadzimy tłuszcz, proteiny, witaminy oraz minerały dla wzmocnienia i utrzymania ciepła. Cieplejsze pory roku, co widać po ich niskotłuszczowych plonach i prostym jadłospisie, w naturalny sposób przymuszają nas do spalania nagromadzonych komórek tłuszczowych dla energii. To zaś uruchamia detoksykację komórek tłuszczowych, co jest wymogiem skutecznej utraty wagi.

Nie zrozumcie źle – korzyści ze spalania tłuszczu wykraczają daleko poza naszą obsesję odchudzania się. Prawidłowe spalanie tłuszczu nie zależy od tego, czy jesteśmy grubi, czy chudzi. Utraciliśmy naszą zdolność spalania tłuszczu jako społeczeństwo, i tu leży prawdziwy problem. Pozwólcie sobie wyjaśnić, dlaczego potrzebujemy resetu naszego procesu spalania. Korzyści z niego są ogromne i sięgają znacznie dalej, niż tylko odchudzania!

 • Tłuszcz jest paliwem, które spala się powoli i utrzymuje stabilność nastroju.
 • Spalanie tłuszczu neutralizuje kwasy tłuszczowe, będące pochodną stresu.
 • Komórki tłuszczowe są miejscem, w którym odkładają się metale ciężkie, związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach, pestycydy, konserwanty oraz zanieczyszczenia środowiskowe takie jak estrogenne plastiki. Spalając komórki tłuszczowe, stale się odtruwamy.
 • Spalanie tłuszczu stymuluje krążenie limfy.
 • Tłuszcz to długotrwałe paliwo, które buduje odporność, wytrzymałość i zmniejsza łaknienie.
 • Spalanie tłuszczu ułatwia głęboki sen w nocy.

Top 10 wskazówek dla utraty wagi

RADA 1: GREJPFRUT

Grejpfrut to jeden z naturalnych metabolizerów tłuszczu. Właśnie zaczyna się ich sezon, więc nie przeoczcie ich. Pamiętacie starą dietę grejpfrutową, zakazującą jedzenia czegokolwiek poza grejpfrutami? Miała swoje zalety, ale była zbyt ekstremalna. Sugeruję zjadać zaledwie jeden lub dwa dziennie. Są świetne na śniadanie, do jedzenia na czczo. Grejpfruty wspierają tempo spalania tłuszczu, rozpoczynane wczesną kolacją i rezygnacją z nocnego podjadania. Efekt zostanie utrzymany o poranku, ponieważ grejpfrut wpływa na przemianę materii, przyspieszając spalanie tłuszczu, stabilizując poziom energii i wyrównując cukier we krwi. Dodajcie surowy miód dla najlepszego rezultatu (poniżej zobaczycie, dlaczego).

RADA 2: SUROWY MIÓD

Miód jest kolejnym naturalnym przetwarzaczem tłuszczu według Ajurwedy. W przeciwieństwie do większości słodyczy, które wywołują gwałtowne wzrosty i spadku poziomu cukru we krwi, miód, jak twierdzi Ajurweda, podtrzymuje energię i normalizuje łaknienie, wymuszając przemianę tłuszczu i detoksykację. Należy go spożywać w niewielkich ilościach i tylko pod warunkiem posiadania zdrowego, stabilnego poziomu cukru we krwi. Aby osiągnąć powyższe korzyści, trzeba jednak używać SUROWEGO miodu – to znaczy, że nie może być gotowany, pasteryzowany ani podgrzewany. Surowy miód pomaga również pozbyć się toksyn (ama) ze ścian jelita i komórek tłuszczowych. Podgrzewany lub gotowany miód (jak w babeczkach, chlebie lub deserach) nie ma wspomnianych właściwości. Co więcej, podczas gotowania miód sam staje się ama – toksyczną, utwardzoną substancją pochodną niestrawionego pokarmu. W mojej książce, „The 3-Season Diet”, opisałem historię pszczelarzy, którzy spryskiwali ule rozcieńczonym miodem, aby uspokoić pszczoły przed otwarciem ula. Według opisu, gdy pszczelarze używali gotowanego miodu, wszystkie pszczoły były martwe w ciągu dwudziestu minut. Jednakże, przy zastosowaniu surowego miodu, pszczoły były zdrowe i łagodne.

RADA 3: WODA

Woda jest kluczowym narzędziem do pobudzania lepszego metabolizmu tłuszczów. Pewne badanie wykazało, że wypicie 500 ml wody zwiększa termogenezę (wytwarzanie ciepła) o 30 procent.  Taki wzrost aktywności metabolicznej przed posiłkiem wspomaga skuteczne trawienie i przemianę materii. Zgodnie z Ajurwedą, zaleca się wypijanie jednej do dwóch szklanek wody na 15-20 minut przed posiłkiem. Dzięki temu nawadniamy żołądek, który w konsekwencji jest bardziej chętny do obfitego wytwarzania kwasu solnego (HCl), niezbędnego do przetrawienia dużego dania. Kwas solny zapewnia prawidłowy rozkład treści wchodzącej do żołądka i jej absorpcję w jelicie cienkim. Gdy żołądek jest suchy lub odwodniony, nie będzie produkował wystarczającej ilości kwasu do utrzymania optymalnego procesu trawiennego, ponieważ wypalałby on wyściółkę żołądka. Wyciśnijcie do wody odrobinę świeżego soku z cytryny dla dodatkowego wzmocnienia siły spalania tłuszczu (zobaczcie poniżej, dlaczego).

RADA 4: LECZCIE NIETOLERANCJĘ GLUTENU, ZAMIAST GO UNIKAĆ

Wysoki poziom insuliny, wynikający ze złej diety i niewłaściwych nawyków żywieniowych, nakazuje organizmowi składowanie tłuszczu. Niski poziom insuliny jest zaś jednym z głównych czynników wiązanych z utratą wagi. Pieczywo jest zwykle wrogiem numer 1 podczas odchudzania z powodu zawartości trudno przyswajalnego glutenu oraz dużego wpływu na poziom insuliny. Wiele osób unika pieczywa i glutenu, aby uzyskać zaplanowany rezultat na wadze. Taka strategia pozwala pozbyć się objawów nietolerancji glutenu, ale najistotniejsze jest odnalezienie przyczyny nietrawienia glutenu przez nasz organizm. Pisałem już na ten temat szczegółowo w swojej książce pt. „Eat Wheat” i mam dobre wieści! Niektóre zboża przynoszą zaskakujące korzyści, gdy zabieramy się za redukowanie wagi. Chleb żytni i na zakwasie, według badań, balansuje poziom insuliny. Kultury bakteryjne zawarte w zakwasie chlebowym pomagają rozkładać ciężkostrawne białka glutenowe. Wskazówka: robienie grzanek z chleba obniża niekorzystne oddziaływanie glutenu na kosmki jelitowe, ułatwiając jego przyswajanie.

RADA 5: DRESSING SAŁATKOWY POPRAWIA TRAWIENIE I OBNIŻA POZIOM INSULINY

Spożywanie octu winnego przed posiłkiem pozwala utrzymywać niskie poziomy cukru i insuliny w krwioobiegu, które zazwyczaj wystrzeliwują w górę po daniach bogatych w skrobię. Ocet jest słabym kwasem, który odpala produkcję kwasów trawiennych, potrzebnych do strawienia ciężkiego posiłku pełnego skrobi. Włosi często zaczynają jedzenie od przystawki z octem balsamicznym. Jeśli nie jesteś jego miłośnikiem, po prostu dodaj więcej octu winnego do sałatki. Jeżeli zaś nie lubisz tego składnika, Ajurweda podsuwa kilka prostych recept na przyspieszenie wytwarzania kwasu solnego w żołądku:

 • Sok cytrynowy robi właściwie to samo co ocet winny, a zmieszany z surowym miodem będzie perfekcyjnym dressingiem do sałatki.
 • Można również użyć samego soku z cytryny, do skropienia jedzenia, albo w szklance z ciepłą wodą popijaną w trakcie posiłku.
 • Aby dać procesowi trawiennemu jeszcze więcej mocy, pokrójcie korzeń imbiru w małe plasterki. Posypcie je naturalną solą (himalajską, celtycką, Redmond) i pokropcie cytryną. Zjedzcie dwa tak przygotowane plasterki przed każdym posiłkiem.

RADA 6: ZIELONA HERBATA

Popijanie zielonej herbaty przy posiłkach, wzorem Japończyków i Chińczyków, redukuje wchłanianie nadmiaru tłuszczów. Biała, zielona i czarna herbata reguluje poziom lipazy – enzymu rozkładającego tłuszcz. Wykazano, że te rodzaje herbaty stymulują geny odpowiedzialne za spalanie tłuszczu i wspomagają odchudzanie. Ponadto, przeciwutleniacze zawarte w białej, zielonej i czarnej herbacie neutralizują toksyczny wpływ stresu. Kiedy przyjmujemy z posiłkiem kofeinę, na przykład w postaci zielonej herbaty, służy ona za stymulant trawienia i może mieć zbawienny wpływ na skuteczność procesu trawiennego. Co ważne, kofeina spożywana z pustym żołądkiem może szkodzić nadnerczom i pogarszać trawienie.

RADA 7: PRZYPRAWY

Niewielki dodatek przypraw do każdego dania może spowalniać wchłanianie białego cukru i zwiększać liczbę spalanych kalorii. Pieprz, imbir, kurkuma, cayenne i zioła pobudzają naturalną produkcję kwasu solnego w żołądku.

RADA 8: SĄCZENIE CIEPŁEJ WODY

Popijanie gorącej wody co 10-15 minut przez dwa tygodnie sprawdzi się jako metoda oczyszczenia układu pokarmowego oraz limfatycznego. To jedna z najlepszych technik radzenia sobie z odwodnieniem, które znacząco sprzyja nabieraniu masy ciała. Odwodnienie wywołuje reakcję utrzymania organizmu przy życiu, chemicznie przestawiającą nasze ciało na składowanie tłuszczu. Odpowiednie nawodnienie wodorowęglanowej wyściółki żołądka ochroni ją przed wypalaniem przez kwasy trawienne. Jeśli organizm jest odwodniony, ta bazująca na wodzie ochronna warstwa wysycha, a my odczuwamy bóle brzucha. Jeżeli nie zaradzimy temu szybko, żołądek otrzyma nakaz zmniejszenia wydzielania kwasu solnego, czego skutkiem będzie nieskutecznie trawienie pokarmu. Oto mój ulubiony test na odwodnienie:

 • Bierz łyk ciepłej wody co 10-15 minut przez jeden dzień. Jeśli pod koniec dnia nie odczuwasz pragnienia ani apetytu na więcej ciepłej wody, prawdopodobnie nie masz kłopotu z odwodnieniem.
 • Jeśli występuje u ciebie odwodnienie, będziesz pragnąć więcej, ponieważ gorąca woda zostanie zużyta do nawilżenia żołądka, stymulowania mikro-cyrkulacji i oczyszczenia limfy. Komórki nawodnią się na nowo, organizm wchłonie wodę, a ty będziesz dalej czuć pragnienie.
 • Jeśli po jednym dniu nadal masz chęć na ciepłą wodę, kontynuuj przez dwa tygodnie, aby całkowicie uzupełnić zapotrzebowanie organizmu.
 • Wyciśnij nieco cytryny do wody raz na jakiś czas. Cytryna zadziała jak mydło do oczyszczenia tkanek, a ciepła woda je spłucze.

RADA 9: USPRAWNIENIE WYDALANIA

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn przybierania na wadze jest spowolnione wydalanie. We wcześniejszym artykule wspominałem historię pacjenta, który biorąc dwie kapsułki Triphali po każdym posiłku przez dwa lata schudł ponad 20 kilogramów.* Triphala to znakomity czyściciel jelit, wypłukujący toksyny i nadmiar śluzu ze ścian jelita. Pomaga prawidłowo przyswajać środki odżywcze i utrzymać zdrową wagę, jednocześnie niwelując tuczące efekty wysokotłuszczowej diety. Polecam także zwiększenie ilości błonnika w jadłospisie poprzez częstsze spożywanie warzyw, owoców i pełnego zboża. Świetną metodą zaopatrzenia organizmu w błonnik jest dodawanie jednej łyżki stołowej siemienia lnianego lub nasion chia do swoich dań. Te nasiona są również napakowane zdrowymi kwasami tłuszczowymi omega-3, których potrzebujecie dla utrzymania prawidłowej wagi oraz stabilności układu nerwowego.

*Uwaga: rezultaty wspomniane w tym artykule nie są typowe dla krótko- lub średnioterminowego stosowania Triphali. Choć suplementacja z jej udziałem może wspomagać zdrowe zrzucenie wagi, jedyną sprawdzoną i prawdziwą metodą zgubienia większej liczby kilogramów jest zmiana diety i ćwiczenia, najlepiej pod kierunkiem certyfikowanego specjalisty. Triphala działa najlepiej przy spowolnionym wypróżnianiu i nie jest wskazana dla osób o luźnym stolcu.

RADA 10: BURAKI

Spróbujcie zjadać jednego świeżego buraka dziennie przez następne trzy miesiące, by rozcieńczyć żółć i oczyścić wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy. Buraki są najlepsze na surowo, starte z sokiem z cytryny, ale mają również działanie zdrowotne po ugotowaniu. Kiedy żółć przepływa swobodnie, układ trawienny rozkłada tłuszcze i neutralizuje kwasy, a wątroba usuwa toksyny rozpuszczone w tłuszczach. Optymalny przepływ żółci może stanowić najważniejszy fragment pokarmowej układanki, gdy mowa o odchudzaniu – jedzcie zatem buraki!

Wreszcie, byłoby oszustwem nie wspomnieć o dwóch najpotężniejszych narzędziach w walce z nadmiarem tłuszczu. Pierwszym są ćwiczenia. Jestem wielkim fanem ćwiczeń oddechowych i zachęcam, byście dowiedzieli się o nich więcej i zaczęli ruszać się codziennie. Po drugie: jedzcie trzy posiłki dziennie, starając się, by obiad był największym i najbardziej zrelaksowanym posiłkiem dnia. Wydłużenie przerw między posiłkami daje organizmowi czas na wejście w tryb spalania tłuszczu. Mam nadzieję, że udało mi się zilustrować dlaczego spalanie tłuszczu jest czymś więcej, niż tylko sposobem na odchudzenie się. Nie przegapcie otwierającego się o tej porze roku okienka, będącego okazją do nauczenia się tej niezwykłej zdolności.

 

 

materiały źródłowe:

1234567891011

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl